Nehéz átlátni, hogy milyen az, amikor valaki beáll egy szélsőséges szervezetbe, és úgy érzi, hogy valamit feltétlenül "tennie kell". A terrorizmus társadalmi mozgatórugói túl bonyolultak ahhoz, hogy pontosan bele lehetne látni. De az biztos, és ez a londoni és párizsi merényletek fényében is látszik, hogy Közép- és Kelet-Európa nincs olyan távol a terrorizmus gócaitól, hogy eleve kizárható lenne a peremrészeken a terrortámadás.Húsz éve Szarajevóban egymást érték a támadások, melyek mögött szintén terroristák álltak.
Tóth Luca animációs filmes véleményét összegeztük így, aki három évig tanult Londonban. Igaz, amikor ott élt, nem került a közelébe támadásnak.(Szombaton egy fehér furgonnal három férfi nagy sebességgel járókelőket gázolt a London Bridge-en, embereket késelt az utcán és a pubokban. Mindegyiküket lelőtték, az Index beszámolója itt olvasható.)
- Veszélyérzet nincs bennem - mondta a fiatal filmes, és hozzátette, arra nem szokott gondolni, hogy bármikor felrobbanthatják a metróban vagy máshol, a rendőri jelenlét Franciaországban, Németországban vagy Angliában mégis megriasztja.
A 8:40 korábban is közölt terrorizmus-tematikájú videókat. Bucsi Réka, aki szintén animációs filmes, akkor járt Párizsban, amikor a Bataclan-támadás történt. - A stúdióban mindenki higgadt maradt - mondta Bucsi Réka -, ez a normális magatartás, semmi nem indokolja, hogy az ember attól való félelmében, hogy történik vele valami, eleve otthon maradjon. - Annak az esélye, hogy történjen velem valami, igen kevés - mondta a filmes. - De azért ott van az emberben, ha Londonban, Párizsban, különösen ha Isztambulban jár, hogy van valami, amitől esetleg tartania kell.
Bucsi Réka utazással, munkával és terrorizmussal kapcsolatos élményeiről itt beszélt:
(Támogasd a 8:40-et!
Számlaszámunk: 11708001-20555715-00000000 Civil Művek Közművelődési Egyesület
A közleménybe írd be: 8:40 videó)